• Kto sa chce stať študentom GTA...  

    8 jar
    4 dab ...nech číta ďalej...  


    Bližšie informácie o prijímacích skúškach nájdete TU .




  • Podporte Gymnázium sv. Tomáša Akvinského poukázaním 2% z dane z príjmov.
    Viac informácií nájdete TU.
  • Milí absolventi a priatelia GTA!
    Určite poznáte príbeh O troch grošoch. Múdry cestár žije z troch drobných mincí. Jednu dáva synovi, z jednej žije a tretiu dáva tomu, kto ho vychoval.
    Aj naša škola potrebuje Vašu drobnú mincu. A ako každá minca aj táto má dve strany - poďakovanie za odovzdané vedomosti a zároveň podpora kvalitnejšieho vzdelávania s hodnotami. Naši študenti nie sú len bankou na vedomosti, sú to ľudia, ktorí sa rozvíjajú celostne.
    Vaša drobná minca má hodnotu 1 eura. Nastavte si na svojom účte trvalý príkaz na 1 euro mesačne. Z Vášho jedného eura dokážeme vytvoriť lepšie podmienky na výchovno-vzdelávaciu činnosť, podporiť sociálne slabších študentov, posilniť učebné programy pre nadaných študentov, zabezpečiť lepšiu techniku pre školu a iné.
    Ďakujeme, že ste stále súčasťou našej školy a pomáhate nám budovať ďalšiu vzdelanú generáciu.
    Viac informácií nájdete TU.
Vytlačiť

Cesta za čistejšou vodou

Napísal: Anna Zamborská on 15. november 2014.

Dňa  28. 10. 2014  sme sa my, tohtoroční maturanti z geografie, zúčastnili veľmi zaujímavej a poučnej prehliadky Čističky odpadových vôd v Kokšov-Bakši. Tento asi trojhodinový výlet nám v skratke ukázal, čo sa deje s vodou, ktorá tam dotečie z celých Košíc a okolia. No poviem Vám, nebol to príjemný zážitok pre naše nosy. Voda sa čistí v niekoľkých fázach. Začína to najväčšími kusmi odpadu, ktoré sa zachytávajú na veľkých hrabliciach, voda pokračuje k zariadeniam, ktoré ju zbavujú menších, jemných nečistôt. V niekoľkých druhoch usadzovacích  nádrží sa voda zbaví štrku, piesku, kalu,... Posledným stupňom čistenia je biologické čistenie, ktoré pozostáva z čistenia chemickou látkou a čistenia,  kde sú do vody nasadené špeciálne druhy baktérií. Vďaka nim prebehne nitrifikácia a denitrifikácia. Mechanickým čistením sa voda vyčistila na 40%, tým biologickým sa zbavila zvyšných percent. Po tomto prečistení je voda vypúšťaná do Hornádu. Prešli sme si celý areál a zistili sme na vlastný nos, že niekedy to tam nie je vôbec vtipné. Možno by takáto návšteva nezaškodila nikomu z nás, množstvo dopadových vôd a stupeň ich znečistenia by sa snáď znížil. Preto Vám tento zaujímavý „výlet“ odporúčam, stretnete sa s ochotnými zamestnancami,  ktorí vám vysvetlia a poukazujú ako to všetko funguje. Určite na túto exkurziu  dlho nezabudnete.

Si hladný? Objednaj si.

jaslovensko banner

pv logo