Čo je to voda?
Je to bezfarebná kvapalina bez zápachu, ktorá tuhne pri teplote 0°C a vrie pri teplote 100°C. Najhustejšia je pri 4°C. Voda je najznámejšie rozpúšťadlo. Skladá sa z polárnych molekúl navzájom pospájaných vodíkovými väzbami. Vzniká spaľovaním vodíka s kyslíkom.
Voda ako taká...
Sme doslova obkľúčení vodou. Viac než 70 % zemského povrchu zaberajú moria a oceány. Navyše 10 % pevniny pokrýva voda vo forme ľadu. Na Zemi však takmer nijaká nová voda nevzniká; tá, ktorá padá z oblohy v podobe dažďa, padala už miliónkrát v minulosti a spadne ešte nespočetne mnoho ráz v budúcnosti. Voda je v nekonečnom kolobehu: dažďová voda steká z pevniny do morí, mení sa na vodnú paru, vytvára oblaky, no a napokon opäť padá v podobe dažďa. Voda má pre našu planétu a jej obyvateľov nesmierny význam. Potrebujú ju aj všetky rastliny a živočíchy.
Ako vznikol takýto deň?
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlasuje každoročne 22. marec za Svetový deň vody. Táto myšlienka vznikla na pôde OSN počas konferencie o životnom prostredí a rozvoji v Rio de Janeiro v roku 1992. Každoročne nachádza podporu v aktivitách medzinárodných inštitúcií a organizácií, ktoré si uvedomujú význam vody pre život na Zemi.
Perlička J
Pri príležitosti Svetového dňa vody ponúkne verejnosti Skúšobné laboratórium Tepláreň Košice (TEKO), a. s., možnosť bezplatnej analýzy vody. Stačí, ak záujemcovia prinesú v utorok (22. 3.) v doobedňajších hodinách do priestorov spoločnosti na Teplárenskej ulici v Košiciach pitnú vodu z vlastných zdrojov resp. studní.